Přejít k obsahu webu
4.1.2023 / kaldy123

Replikace a její správa přes Powershell

K replikaci jsem se dostal na základě následující úlohy: během dne se kvůli úsporám elektrické energie a kvůli rozdělení zátěže střídají Hyper-V hostitelé a samozřejmě s tím souvisí přesun úloh mezi web-servery s aplikacemi.

Nespornou výhodou IIS na Window je možnost vytvoření Load-Balancing clusteru. Není třeba nic přepínat, server, který právě funguje se hlásí na virtuální adrese definovanou na NLB clusteru. Problémem je databáze, ale ta lze řešit fail-over clusterem. V případech „pro chudé“ lze zabezpečit stejný obsah databází pomocí pravidelných záloh a obnovení databáze. Samotné webové stránky lse replikovat pomosí DFSR.

Problémem bylo, že daný webový server nebyl Windows ale Linux, a ten do NLB clusteru doopravdy neumím začlenit :-). Když tedy neumím začlenit do clusteru stránky webového serveru a ani MyDB databázi nezbývá, než udělat cluster o úroveň výše. OUuups!!! Ale já nemohu udělat Hyper-V cluster – jednak servery – hostitelé jsou dost různorodé a nemám k dispozici ani diskové pole.

Takže replikace. Celkem mi to zvlášť nevadí, protože file-over akce jsou vesměs plánované. Jde jen o to, jak celou akci zautomatizovat, aby se odstranila nutnost administrace přes GUI. Zautomatizovaný proces „planned fileover“ pak vypadá asi takto:

$host1='HOST1'
$host2='HOST2'
$VMName='VMGUEST1'

Stop-VM -ComputerName $host1 -VMName $VMName
Start-VMFailover –Prepare –VMName $VMName -ComputerName $host1 -Confirm:$false -ErrorAction Stop
Start-VMFailover –VMName $VMName -ComputerName $host2 -Confirm:$false -ErrorAction Stop

Set-VMReplication –Reverse –VMName $VMName -ComputerName $host2 -Confirm:$false
Start-VM -ComputerName $host2 -VMName $VMName

Poznámky ke skriptu:
Provedení planned failover vyžaduje, aby master server byl zastaven. Výhodou je, že příkaz STOP-VM je synchronní, t.j. čeká na zastavení (shut down) virtuálního stroje. Příkazem Start-VMFailOver -Prepare se provede závěrečná replikace. Dalším Start-VMFailOver se provede samotný failover.

Příkazem Set-VMReplication –Reverse se vymění role master a replica a posledním příkazem se „nový master“ spustí.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: