Přejít k obsahu webu
25.6.2020 / kaldy123

Windows 2004

No jo, už máme jednu „univerzální“ verzi Windows, a to Windows 10, ale chlapci z Redmondu si poradili i s tímto omezujícím faktorem: 2x do roka vydávají nové buildy, které se od sebe už dost podstatně liší (pro odborníky: Semianual Channel).

Už jste dospěli k buildu 2004? U nás doma ano. Želbohu. První do toho zahučela moje lepší polovička. To jsme se se psem proháněli kolem Vltavy na kole, když mne zastihl telefonát:

„Ty jsi zase dělal něco na mém počítači?“ Tentokráte jsem se cítil celkem jistý v kramflekách, protože od jisté doby uživatelské stanice nechávám žít jejich životem, protože jejich uživatelé nepovažujíya optimální nastavení, které za ta léta považuji za optimální já.

„Byl porušen vztah důvěry mezi počítačem a ověřujícím serverem“ – (asi to neinterpretuji zcela přesně, doopravdy nemám rád lokalizované verze systému) deklamovala poslušně má drahá. Uklidnil jsem se. to obyčejně spraví jeden powershellový příkaz (Test-ComputerSecureChannel -Repair), jenomže vykládejte uživateli, že se má přihlásit jako lokální admin, spustit powershell, zadat onen příkaz a restartovat (to není nutné, ale pro jistotu, že máte všechny politiky)… Tkaže jsem slíbil, že jakmile dorazíme, podívám se na to…

Naštěstí. Když jsem se do toho pouštěl, byl jsem již u počítače sám. Suverénně jsem se pustil do úkolu a zrovna tak suverénně jsem pohořel. Abych se připojil jako lokální admin, potřebuji obrácené lomítko! ( .\ atd…)

První problém. Mám svůj systém nastavení jazyků, ve kterém nesmí chybět angličtina US s klávesnicí  US International (kdo se připojoval vzdálenou plochou z Androidu, ví proč). Jediný jazyk, který počítač po upgradu rozeznával, byla čeština s klávesnicí QERTZ. No jo – když máte malou klávesnici notebooku a nemáte angličtinu – zkuste zadat obrácené lomítko!!!

Nastavení jazyka a klávesnice bylo po upgradu nastaveno na implicitní (default) hodnoty. U všech účtů.

Takže.

1. odpojit počítač od sítě.

2. přihlásit se přes nakešované credentials.

3. změnit nastavení jazyků a klávesnic.

4. připojit se k síti.

5. přihlásit se jako lokální admin.

… a zkusil jsem ono powershellové zaklínadlo.

Účet vašeho počítač není v databázi ověřujícího počítače! Nějako v tom smyslu mě informoval Neomylný a Vševědoucí. Jen tak pro kontrolu jsem si ověřil stav AD na mém starouškovi: tam vše OK.

Že by?!
Název počítače byl po upgradu změněn na jméno generované při instalaci.

Ale pouze lokálně. Na AD si netroufl, sketa!
Scheisse!!! Takže:

  1. Odpojit počítač od sítě.
  2. Odpojit počítač z domény.
  3. Přejmenovat počítač (na jméno které měl před událostí – tak je uveden i v AD!)
  4. Připojit počítač do sítě.
  5. Připojit počítač do domény

Hladce to klaplo, původní účet počítač v AD konečně poznal svého majitele a došlo i ke spárování.

Tož tak.

 

Klíčová slova: Windows 10, build 2004, upgrade, semmianual channel, po upgradu se nelze připojit do domény, po upgradu ztraceno nastavení jazyků a klávesnic

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: