Přejít k obsahu webu
28.11.2013 / kaldy123

Jak na transakční logy Exchange pomocí Windows Server Backup

Jakmile máte Exchange, máte transakční logy. Jakmile máte transakční logy, máte starost, jak udržet na uzdě jejich stálý růst.  (K čemu jsou – jenom pro opáčko: mailové úložiště je databáze – i když ne relační. Každá změna, každý zápis do báze probíhá prostřednictvím transakčních logů. Jde o aplikační konzistenci dat. Pak lze provádět operace jako commit, rollback anebo po havárii se databáze může vzpamatovat – když je konzistentní disk).

Nikdy nemažte transakční logy ručně (jde to, ale musíte fakt dost dobře vědět jak a co) !

Existuje tedy nějaký nástroj na jejich údržbu? Ano, jmenuje se backup. Jaký? V podstatě jakýkoliv, který za něco stojí. Musím zase něco kupovat? Ne, nemusíte, servery Windows 2008 a Windows 2012 obsahují feature „Windows Server Backup“ (Starší verze obsahují cosi, čemu se říká Windows NT Backup). Není sice nijak třeskutě oblíbená, ani nijak hojně užívaná, ale je zdarma! Kam budeme zálohovat? Ať budujeme řešení „for poor man“, anebo sice máme perfektní a velký a drahý zálohovací soft, ale nikdo z backup administrátorů na vás nemá čas a primárně nám jde o vyruchání transakčních logů, můžeme zálohovat na lokální svazek (volume), který ale nelze použít na nic jiného. Nevyskakujte! Druhou možností je záloha na share – sdílený (síťový) adresář (\\server\slozka). (Ono ten extra volume, pokud jste na virtuálu, není zas až takový kumšt, a pokud ho připojíte na virtuální SCSI řadič, ani nemusíte server restartovat).

Fajn, Windows Server Backup nainstalujete

Jak nainstalovat backup? Ve features server manageru zvolte Add feature, zatrhněte chlívek a pak next, next, next... A je to bez restartu!

Jak nainstalovat backup? Ve features server manageru zvolte Add feature, zatrhněte chlívek a pak next, next, next… A je to bez restartu!

zkusíte si Backup Once….volaniWindowsServerBackup

tady dál nepokračuji. Dáte-li (při akci BackupOnce) volbu Full Backup, pár hodin zálohujete… a zjistíte, že logy zůstaly beze změny!!!!!

KDE JE ZAKOPÁN PES?

Jistým vodítkem, pakliže rádi prohrabujete event log, je hláška:

No log files were truncated for this database becasue a backup type was copy backup or a differential backup

No log files were truncated for this database becasue a backup type was copy backup or a differential backup

Zatraceně!  Vždyť jsem dával Full backup! A žádný differential tam nebyl!
Podívejme se tedy na o znova:

behold! Ono se to nastavuje u VSS vlastností!? Typ zálohy se nastavuje u nastavení VSS!
Nu, kdo se diví, je mu divno. A kdo si hoví?

Teď vážněji: ono když dáte full backup, rozhodíte pro standardní zálohování postup Full, Incremenal….Incremental a zase dokola.
ALE. Nemáme na disku místo. A když dojde místo, jsme v….. Takže co je důležitější? Udělat fofrem místo na disku, nebo dodržet postup? Nebudeme mít sice zazálohováno do příštího Full backup dle plánu, což může způsobit průšvih. Ale pokud bychom neuvolnili fofrem místo na disku HNED TEĎ, tak máme průšvih TEĎ HNED. A vůbec, kluci backup administrátorští, měli jste mi pomoct, když bylo třeba. Takže – řešte co umíte. Ale mejla s upozorněním jim pošlu!

No a dál již dokončíme dílo:


HURÁ:16backupOnceKe smazání souborů transakčního logu dojde až poté, když dojde k jakékoliv změně v databázi Exchange, např. 1 e-mail (větší než 1 MB).

Ono to smazání trochu trvá. V zobrazeném příkladu šlo o Exchange server s diskem C: cca 500GB. (Nebyl jsem mc nadšen z toho umístění na systémovém disku, ale rozhodlo se jinde 😦  Na disku zbývalo něco kolem 70 GB, z toho samotná databáze měla cca 100 GB – zbytek byly soubory transakčního logu (a něco na systém, že ano) – cca 200 GB…
Jeden soubor transakčního logu má 1024 KB, neboli česky 1MB, neboli na disku něco kolem 0,001GB (1/1024GB).

Ještě něco k systému: platforma Windows Server 2008 SP1, Exchange 2013.
Pokud máte Windows Server 2012, tam je ten backup stejný….. Pokud máte Exchange 2007 nebo 2010 – dohromady se nic neděje, protože ten backup tam pracuje stejně.

komentáře 4

Napsat komentář
 1. Vladimír Petrov / lis 23 2015 13:58

  Dobrý den. Nemáte ve screenech chybku? Píšete, že je potřeba ve VSS zvolit VSS Full Backup, ale v sumáři zálohování je VSS Copy Backup.

 2. kaldy123 / lis 25 2015 11:25

  Ano, máte pravdu, ta chyba tam je! Děkuji.
  Všem čtenářům se velice omlouvám!
  A protože původní server nemám v dostřelu a servery W2K8 obecně ne, uvádím správný screenshot z novějšího serveru…
  Správná rekapitulace zálohovací úlohy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: